Volejte ZDARMA 800 888 868, Po-Čt 8:00-17:00, 8:00-16:00

0 Kč

Celkem bez DPH:
0 Kč
Celkem k úhradě s DPH:
0 Kč

Tip: Ergonomie pracoviště - správné uspořádání pracovní plochy

Dle vědeckých studií je prokázáno, že ergonomicky uspořádané pracoviště má pozitivní vliv na výkonnost pracovníka, snižuje úrazovost a celkově přispívá k větší efektivitě práce. Jak by měla být plocha takového pracoviště rozvržena a jakým způsobem může pracovníkům usnadnit práci?

Základní pracovní zóny

Při sestavování pracoviště a rozmístění nářadí je nejprve potřeba mít na paměti rozmístění pracovních zón. Pracoviště lze rozdělit na 4 zóny, jejichž vzdálenost od operátora se může měnit v závislosti na fyzických dispozicích pracovníka. Zóna 1 má poskytovat dostatečně prostornou pracovní plochu v bezprostředním dosahu. Zatímco zóna 2 by se měla nacházet v komfortním dosahu pro obě ruce, zóna 3 by měla by měla umožňovat snadný dosah alespoň jednou rukou. V zóně 3 mohou být umístěny například nejčastěji používané nástroje, které lze pomocí držáků na nářadí přichytit na postranní perforovaný panel. Do této zóny je také vhodné umístit plastové boxy se součástkami používanými pro montáž. Zóna 4 je potom zónou nejvzdálenější a má sloužit zejména jako ukládací prostor. Sem patří například perforovaný panel s držáky nástrojů pro přehledné a na první pohled viditelné uložení nářadí.

                          

Perfopanely a nástavby pracovních stolů

Pro maximálně přehledné uložení nástrojů a materiálu slouží perforované panely, které lze snadno doplnit o závěsný program obsahující držáky nástrojů a krabiček, háčky různých velikostí nebo magnetické lišty. Pokud raději nářadí a materiál ukládáte do uzavíratelného a uzamykatelného prostoru, pak je ideálním řešením skříňová nástavba s roletou. Základem skříňové nástavby jsou podstavce v šířce 1000 nebo 1500 mm, na které lze umístit roletové skříně. Podstavce je možné vybavit perforovaným panelem včetně příslušenství, jakým je například police, závěsný systém či osvětlení. Roletová skříň je taktéž vybavena perforovanou zadní stěnou.

 

Využití bočních ramen

Využitím bočních ramen na monitor a ramen pro uchycení perfopanelu a dalších držáků v bocích pracoviště lze dosáhnout maximálního využití prostoru. Přehledné uložení všech potřebných nástrojů a materiálů v dosahových zónách ušetří pracovníkům čas, zefektivní jejich pracovní procesy a zvýší tak celkovou produktivitu práce. Nosnost bočních ramen je 30 nebo 10 kg.

Potřebujete poradit s vybavením dílenského prostoru? Kontaktujte našeho specialistu Aleše na emailu ales@kovovynabytek.cz

Zdroj fotografií: POLAK CZ s.r.o., Katalog Novinky 2020